• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

DOĞADA KAMPLI ETKİNLİKLERDE İHTİYAÇ LİSTESİ
DORUKLARDAN DOĞAYA ÇIKARKEN İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER
Günübürlik etkinlik ( Treaking ) hariç iki gün ( Hiking ) ve daha fazla (Expedition ) günler için doğaya çıkarken ihtiyaç duyacağımız malzemeler.
Doğayla bütünleşmenizi sağlayacak seyahatiniz sebebiyle içiniz kıpır kıpır. Heyecanla çantanızı hazırlıyorsunuz.  uygun kıyafetlerinizi giyiyorsunuz ve yola koyuluyorsunuz. Her şey mükemmel olacak ve harika yerler göreceksiniz. Hedeflediğiniz bölgeye ulaştınız ve yürüyüşe başlamak üzeresiniz. Daha güzel bir gün hayal bile edemezsiniz. Fakat o da ne? Uyku tulumunuz evde kalmış ve eve dönmek zorunda kalmak o an en son isteyeceğiniz şey. Neyse ki arkadaşınız sıcak olsun diye iki tulum getirmiş ve birini sizinle paylaşacak. Bir süre sonra bu küçük aksiliği kafanızdan attınız ve doğanın tadını çıkarıyorsunuz. Birden bardaktan boşalırcasına yağmur başlıyor. Bu kadarı da fazla ama! Yağmurluk nerede sahiden? Evet, bugün biraz dalgın olmalısınız. O da evde kalmış. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için başvurulacak en garanti yol bir kontrol listesine sahip olmaktır. Çantanızı bu listenin rehberliğinde hazırlayacak olmanız bu güzel gezinin burnunuzdan gelmesine engel olabilir. “Bak! Bizim ev görünüyor” “Bak! Bizim ev görünüyor” “Bir koşu gidip alayım unuttuklarımızı!” Bilindiği gibi doğaya çıktıktan sonra bir koşu eve gidip gelme şansımız bulunmuyor. Oysaki etkinlig sırasında yanımızda olması gereken ve asla evde unutulmaması gereken malzemeler var. Kapladığı yer ne kadar olursa olsun ya da üstlendiği görev ne kadar küçük olursa olsun her malzeme doğada olmazsa olmaz öneme sahip. Düşünsenize ekipte kimsenin üzerinde çakmak ya da kibrit yok! Ateşi ilkel yöntemlerle yakmak zorunda kalmak bir hayli zamanınızı alacaktır. Aşağıda sizler için hazırladığımız kontrol listesini bulabilirsiniz. Listedeki malzemelerin bir kısmını mevsime ve faaliyete göre evde bırakabilirsiniz. Ancak yine de listeyi kontrol etmekte fayda var. Yukarda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamamak adına evden çıkmadan önce bu listeyi kontrol etmeniz fazlasıyla yararınıza olacaktır. Özellikle kamp malzemelerinde fire vermek acı verebilir “Arkadaşa çakmağı evde unuttuğumu ne zaman söylesem acaba?”
KAMP MALZEMELERİ
Çadır,gerdirme ipleri ve kazıkları veya Bivak
Çakı- bıçak
Uyku tulumu-
Termos,
Mat
Tuvalet kağıdı
Çanta ve yağmurluğu
Düdük
Ocak- yakıt
Dikiş seti
Kibrit-çakmak
Kamp seti( tencere- tava, bardak, demlik, çatal, kaşık, tabak)
Çöp torbası
Kafa feneri
İlk yardım çantası
KIYAFET
 İç kıyafetler ve yedekleri
Tozluk Çorap ve yedek çoraplar
Kazak Eldiven Tişört – gömlek Pantolon
Panço
Bere- şapka- balaklava
Bot
Polar-
ara kat kıyafetler
Yürüyüş ayakkabısı
Alt ve üst yağmurluk-
rüzgarlık,
 Kar gözlüğü- kar maskesi ( Kiş için )
GIDA MALZEMELERİ
Makarna,
çorba Yağ
Patates püresi ,
 Peynir, zeytin
 Karbonhidratlı gıdalar Ekmek
Çay, kahve,  
Çikolata, gofret, bisküvi
Tuz, şeker
İncir-kuruüzüm- kaysı -hurma.
Diğer Malzemeler Kağıt- kalem Güneş ve cilt kremi Diş fırçası, macunu  Para, cüzdan, kimlik Fotoğraf makinesi Kamera Baton Tırnak makası Kitap, defter Çengelli iğne, makas, cımbız
YÖN BULUCULAR
Harita
Pusula
GPS
İYİ ETKİNLİK ARKADAŞI VE OKUMANIZ İÇİN KİTAP.
  
1462 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın