• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

Latmos Kamplı Doğa Etkinliği 27 - 28 Nisan 2019

DORUKLARDAN KAMPLI EĞİTİM ve DOĞA GEZİSİ BİLGİLENDİRMESİ
“İnsana Saygı, Doğaya Saygı” sloganıyla yola çıkan kulübümüz, Antik Karya Uygarlığının kalbinde bulunan, Heraklies tanrılarının yaşadığı ve Karya Ülkesini yönettiğine inanılan Latmos Dağını ziyaret edecektir. Latmos Dağı’ nın en yüksek noktası olan Tekerlek Tepeye eğitim tırmanışı yapılacak veya isteyenler bu harika doğa içinde kamp yapacaklardır. Bu bölge dev fıstık çamı ağaçları ile ve çok farklı kaya yapısı ile Sizleri başka bir dünyaya taşıyacaktır.

Kulübümüzün 2019 yılı eğitim tırmanışı, doğa gezisinden olan 27 - 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Aydın-Koçarlı / Latmos-Beşparmak Dağında çadırlı kamp olarak yapılacaktır. “Dünya Doğa Yürüyüş” ( Hiking ) parkurlarının görülmesi ve yürünmesi gereken 1001 parkurdan birisi olan antik Karya yolu tarihini içinde barındıran bu bölge muhteşem güzelliklerle doludur.

 

👉 Rehber : Bilal GÜLER 0537 279 6158

 

👉 Bilgi ve kayıt için : Özkan ASLAN 0 532 645 7596 / Bahar TAN 0537 597 0165 (Son başvuru 25 Nisan 2019 16:30’ dur)

 

👉 Ulaşım: 27 Nisan 2019 ( Cumartesi ) 07:00’ da Konak viyadük altından aracımız kalkacaktır

👉 Ücret Bilgileri:

Ücret               : 85₺ (ulaşım+rehberlik)

Kaparo            : 30₺ (Garanti Bankası IBAN- TR31 0006 2000 0920 0006 2976 22)

Çadır               : 25₺ (günlük kiralama bedeli)

👉 LATMOS BEŞ PARMAK DAĞLARI HİKAYESİ
Batı Menteşe Dağları’nın uzantısı olan Beşparmak Dağları diğer adıyla Latmos, bir zamanlar Küçük Asya’nın kutsal dağlarından bir tanesiydi. Latmos’ un en yüksek tepesi 1400 metre yüksekliğinde bulunan Tekerlek Tepe’dir.

TEKERLEK TEPE
Latmos Dağlarında, Neolotik dönemden itibaren, Anadolu kökenli hava ve yağmur tanrısına tapınılmaktaydı. Daha sonra bunun yerini Yunanlılar’ ın gök tanrısı olan Zeus almıştır. Yuvarlak biçiminden dolayı Türkçe’ de Tekerlek Dağ olarak adlandırılan zirvesi, hava tanrısının tahtı olarak kabul edilmekteydi. Bu görüş, dağ sırasının arka kısmındaki Dikilitaş Vadisi’ nde, zirvenin görülebileceği bir noktada bulunan ve arkhitravı üzerindeki yazıttan Zeus Akraios’a (Zirvedeki Zeus) adanmış olduğu anlaşılan, küçük bir Helenistik dönem tapınağına ait buluntularla desteklenmektedir. Latmos’ un zirvesindeki yağmur kültü Bizans Dönemi’ ne kadar sürmüş, bu dönemde dağ, manastır yaşamının merkezlerinden biri haline gelmiştir. M.S.10. yüzyılda hala, kurak dönemlerde bir alay düzenlenerek dağın zirvesine, yağmur duasına çıkıldığı anlaşılmaktadır.

AY TANRIÇASI SELENE VE ÇOBAN ENDYMİON
Selene Ay’ın simgesidir. Hyperion’ la Theia’ nın kızı, Güneş Tanrısı Helios’ la, Şafak Tanrıça Eos’ un kardeşidir. İki atın çektiği gümüş tekerlekli bir araba üstünde gökleri dolaşan güzel bir kadın olarak canlandırılır. Birçok sevgilileri olduğu anlatılır. Zeus’ la birleşmiş ve ondan Pandia adlı bir kız doğurmuş, Arkadya’ da Tanrı Pan’ la sevişmiş, Pan’ da ona bir beyaz öküz sürüsü armağan etmiştir. Ama en ünlü aşkı Beşparmak Dağları’ nın yakışıklı çobanı Endymion’ dur.
Yunan mitolojisine göre Latmos’ ta yaşayan Endymion, avcılık ve çobanlık yapardı. Bir mağarada uyurken gördüğü gence aşık olan Ay tanrıçası Selene, geceleri onu görmek için gökten yere inerdi. Selene Zeus’ tan, sevgilisi için sonsuz gençlik ve hiç bitmeyecek bir uyku diledi. Antik kaynaklara göre genç çobanla Ay tanrıçası arasındaki bu romantik aşk Latmos’ ta geçmekte ve başka hiçbir yerde görülmemektedir. Bu hikâye, günümüz insanını bile derinden etkileyen bir doğa olayının, Ayın tüm Anadolu’da olduğu gibi Karya’ da da eril olarak kabul edilmiştir. Bu mitolojik efsaneyi günümüzde yaşamak isteyenler, Ayın Beşparmak Dağları’ nın arkasından çıkışını ve gölün üzerine yansıyan ışıklarını izlemek için, Ayın dolunay olduğu günlerde Bafa Gölü’ ne gelirler. Zeus Selene’ nin isteğini ret ederse kendisinden kopacağını düşünür ve ayın 15 günü kendisiyle, 15 gününü de çoban Endymion’ la geçirmesine izin verir. Bu nedenle; Ay’ ın 15 günü karanlık 15 günü aydınlıktır. Zeus kıskançlığını yenemez ve Çoban Endymion’ nu karanlık bir gecede sonsuz uykuya yatırır.

www.dorukdagcilik.org

  
327 kez okundu