• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

17 KASIM 2019 ( PAZAR ) KOZBEYLİ DAĞ ÇİLEĞİ ETKİNLİK BİLGİLENDİRMESİ

17 KASIM 2019 ( PAZAR ) KOZBEYLİ DAĞ ÇİLEĞİ ETKİNLİK BİLGİLENDİRMESİ

Sevgili Doruklular, İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI sloganıyla yola çıkan Kulübümüzün kuruluşundan bu güne kadar her yıl Kasım ayında geleneksel Dağ Çileği (Koca yemiş) Şenliği Yapmaktayız. Bu nedenle İzmir bölgesinde en fazla Dağ Çileği olan Yeni Foça Şap Dağı bölgesine 17 Kasım 2019 tarihinde (Pazar) gideceğiz.

DAĞ ÇİLEĞİ
İçeriğinde elma ve limon asitleri ile “C” vitamini bulunur. Bu nedenle, tansiyonu düşürmekte ve kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır. Yapraklarından hazırlanan preparatın idrar söktürücü özelliği vardır. Nikriz hastalığına faydalı olduğu söylenir. Nikriz, halk arasında damla ya da gut hastalığı olarak bilinen tıp dilinde ise podagra adı verilen bir hastalıktır. Ayrıca, dağ çileği mideyi kuvvetlendirir, safra ve böbrek taşlarına karşı faydalı bir meyvedir. Dağ çileği; içeriğinde yine “E” vitamini, karoten, gallik asit türevleri ve tanen bulunmaktadır. Tanen ise ishal kesici bir madde olup pek çok bitkide bulunmaktadır. Kabızlık yapma özelliği olan tanenler; siyah çay içerisinde bolca bulunur. Kocayemiş’ in (Dağ Çileği); reçel, jöle, marmelat ve parfüm yapımında kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur.

 

NOT: Dağ Çileği ezilen bir meyve olduğundan etkinliğe gelirken yanınızda sert bir tabak ve çilek sıralarının arasına koymak için peçete getirmenizi tavsiye ederiz.

 

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< 

👉TDF Dağcılık Kulüpleri Centilmenlik Protokolü ile alınmış kararlar gereği yürüyüşümüze daha önce katılmış olsa da, üye olmadan misafir olarak katılanlar aşağıdaki linki tıklayarak, bilgilerini BİR KEREYE MAHSUS doldurmalıdır. Ayrıca “Spor Bilgi Kartı” ve “Aday Üyelik Başvuru Formu” çıktı alınarak, eksiksiz doldurulup kulüp görevlisine yürüyüşten önce teslim edilmelidir (Daha önce bu formları doldurmuş olanların yeniden doldurmasına gerek yoktur) Belgeleri incelemek ve çıktı almak isteyenler www.dorukdagcilik.org web sitemizden, “Doğa Yürüyüşleri Belgeler”  sekmesinden bulabilirler.

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİMİZE İLK KEZ KATILACAKLAR İÇİN DİJİTAL KAYIT FORMU LİNKİ : https://goo.gl/forms/VsL9o3wThiaR4qeL2

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

👉ETKİNLİK BİLGİLENDİRMESİ
Buca/Üç Kuyular ve Karşıyaka/Bornova' dan hareket edecek araçlarımız Konak Viyadük altında buluştuktan sonra saat 08:05' de hareket edecektir. Yol güzergahı: Konak 08:05 – Anadolu caddesi – Serinkuyu 08:17 – Soğukkuyu 08:20 – Dedebaşı 08:23 – Çiğli 08:25 – Menemen simit sarayında sabah kahvaltı molası vereceğiz. Kahvaltıdan sonra araçlarımıza binip yürüyüşümüzün başlayacağı Kozbeyli Köyü’ ne gideceğiz. “A” ve “B” grupları burada ayrılıp yürüyüşe başlayacaklar.

👉A GRUBU
Rehber : Naci TÜRE 0 532 600 5911

Kozbeyli’ den başlayacak olan yürüyüşümüz, Akpınar sırtı yolu ile Şamlı Tepe, Arabacı Tepe yolu ile Foça manzarası eşliğinde Orman Gözetleme Kulesinde öğlen yemek molası vereceğiz. Moladan sonra Kartallı Tepesi, Şaphane sırtı, Yarendede Türbesi yolu ile harika bir orman patikasından tekrar Kozbeyli’ ye dönüp yürüyüşümüzü bitireceğiz. Köyde sıcak (bu köyde dibek kahvesi ünlüdür) veya soğuk içeceklerimizi içip İzmir' e döneceğiz.

👉Yürüyüş mesafesi: 10 Km.
👉Parkur özelliği: kolay parkur

👉B GRUBU:
Rehber: Bilal GÜLER 0532 772 3381
Yeniköy’ den başlayacak yürüyüşümüz, Abacı Tepesi, Tırnak düzlüğü ile dağ çileklerinin olduğu Karınca Dağı vadisinden Harlıkkaya düzlüğüne çıkıp, Düzalan bölgesinde öğlen yemek molası vereceğiz. Moladan sonra Şaphane sırtı, Kartallı Tepesi, Şaphane Tepesinden, Foça manzarasını izleyerek Yolmuşmezarlık Vadisinden geçerek Kozbeyli’ de yürüyüşümüzü bitireceğiz. Köyde sıcak (bu köyde dibek kahvesi ünlüdür) veya soğuk içeceklerimizi içip İzmir' e döneceğiz.

👉Yürüyüş mesafesi: 16 Km.
👉Parkur özelliği: İnişli çıkışlı orta zorlukta bir parkur.

 

👉ÜCRET :
Ulaşım + rehberlik
Üyeler 30 ₺.
Misafirler 35 ₺. (Üyelerimizin haklarına saygı için - Anlayışınıza teşekkür ederiz)

👉ARAÇ PLANLAMASI
Araç hareket yerleri ve İletişim telefonları;

👉KARŞIYAKA/BORNOVA BÖLGESİ

Araç Kaptanı : Sezai bey 0 553 353 1846 

Araç takip yolu; Egekent Çıkışı 06:50, Çiğli hükümet konağı önü 06:55 - Anadolu caddesinden Girne caddesi girişi (Mc Donalds önü) 07:05, Lunapark karşısı - Migros karşısı - Tantanlar - Bostanlı Camisi önü (İsmail SİVRİ Sk. Köşesi) - Bostanlı vapur iskelesi - Yunuslar - Nikah sarayı önü - Karşıyaka vapur iskelesi önü 07:20 - Alaybey otobüs durakları - Bayraklı – Smyrna Meydanı 07:30 - Folkart Tower yakını - Çamkıran - Kadındünyası karşısı - Bornova öğretmen evi karşısı - Migros önü 07:40 - Bornova Hükümet konağı önü 07:45 – Ege Üniversitesi Kampüs Kapısı önü 07:50 - Fuar 9 Eylül kapısı önü - Konak Viyadük altı 08:05.

 

>>> 👉 UYARI..! ÇİĞLİ tarafından daha sonra binecekler (Karşıyaka içine girmez) mutlaka araç kaptanına bilgi vermelidir. Aksi durumda Konak’ ta koltuk sayısı ayarlandığı için ayakta kalma ihtimali doğmaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Yol güzergahı: Konak 08:05 – Anadolu caddesi – Serinkuyu 08:20 – Soğukkuyu 08:23 – Dedebaşı 08:26 – Çiğli 08:30 – Menemen Simit Sarayı kahvaltı molası  <<<

 

👉BUCA/ÜÇKUYULAR BÖLGESİ;

Araç Kaptanı : Kaya KESKİN 0 539 914 3450

Araç Takip Yolu: Buca; Heykel 07:15 - Belediye karşısı - Menderes Cad. - Shell benzin istasyon önü - NATO Karargahı girişi karşısı - Üçyol Metro önü 07:30 - İnönü cad. - Askeri Hastane önü - Türk Koleji önü - Amerikan Koleji önü - Fahrettin ALTAY Meydanı otobüs durakları önü 07:45 - Mithat Paşa caddesi - Hava Eğitim Komutanlığı girişi karşısı - Göztepe Köprüsü önü - Mustafa Kemal sahil bulvarı, Konak Viyadük altı 08:05


👉ARAÇLARIN KONAK VİYADÜK ALTINDAN HAREKET SAATİ >> 08:05 <<

👉Konum: https://goo.gl/maps/Ay6hs73e1AY52XkYA

 

👉YANINIZA GETİRMENİZİ ÖNERDİĞİMİZ MALZEMELER / UYARILAR / YİYECEKLER;
👉1. Kulübümüz çevrenin korunmasına azami dikkat etmektedir bu nedenle; organik inorganik hiçbir nesneyi yere atmaya izin vermiyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan yere atılmış doğal olmayan nesneleri toplayarak çöp kutularına taşıyoruz.
👉2. Sabah kahvaltılığınız,
👉3. En az 2 litre su,
👉4. Yürüyüş sırasında acıktığınızda yiyebileceğiniz enerji verecek yiyecekler ( İncir - Kuru üzüm - Kayısı - Hurma )
👉5. Yürüyüşten sonra ıslak kıyafetlerinizi değiştirmeniz için kuru kıyafetler,
👉6. Öğlen yemeğiniz,
👉7. AYAKKABINIZ DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE UYGUN, ALTI SERT OLMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE SAKATLANMALARA SEBEBİYET VERMEKTEDİR..!

👉ÖNEMLİ NOT - 1 : Doğa yürüyüşümüze köpekleriniz ile katılabilmeniz için köpeğinizin kucakta taşınabilecek büyüklükte olması ve 9-12 km doğada yürüyebilme kapasitesi (veterinere başvurulmalı) olması gerekmektedir. Aksi takdirde köpeğinizin yürüyemediği durumda kucağınızda taşımak zorunda kalabilirsiniz..! Köpeğiniz için çantanızda mama ve su ek olarak mutlaka almalısınız..! Köpeğinizin tasmasını da mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Daha büyük boy köpeğe sahip olanlar kendi araçları ile yürüyüşümüzün başladığı yerden katılabilirler.

👉ÖNEMLİ NOT - 2 : YÜRÜYÜŞÜMÜZ BOYUNCA ALKOL ALINMASINA KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMEKTEDİR.

Saygılarımızla,

Gürkan VURAL

0555 565 81 96

Doruk Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Doğa Yürüyüşleri Kolu Başkanı

  
278 kez okundu