• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

Ayvacık-Sülüklü Göl-Paşaini Mağarası 01 Aralık 2019 (Pazar)

👉 Sevgili Doğa ve Spor Dostlarımız,
Kulübümüzün bu hafta İzmir ve çevresinin eşsiz doğasını keşfetmek için 2019 Yılı planlı doğa yürüyüşlerimizden olan ve 01 Aralık 2019 ( Pazar ) tarihinde yapacağımız Ayvacık-Sülüklü Göl-Nur kadın Mağarası doğa yürüyüşü detaylı bilgilerimiz aşağıdadır. Muhteşem bir parkur ve sonbaharın tüm renklerini,  ayrıca Paşaini Mağarasını görebileceksiniz.

👉  NOT: Bölgenin en güzel bölgelerinden olan SPİL DAĞI MİLLİ PARKI - ATALAN MEVKİİ’ nde piknik yapmak ve vakit geçirmek isteyenler de araçlarımızdan faydalanabilirler. Bu bölgede sabah inip, akşam dönüşte tekrar araçlarımız ile İzmir’ e dönebilirler.

👉 Bölge hakkında bilgi;

Milli parkın doğusunda 600metre yükseklikte bulunan Sülüklü Göl kalkerlerin erimesiyle oluşmuştur. Derinliği 1-2 metreyi geçmeyen gölün çapı 100metredir. Flora bakımından son derece zenginlik gösteren dağda kızılçam, karaçam, saçlı meşe karışık olarak bulunur. Burada alt floranın ağaççıklarından meşe türleri, sürüngen ardıç, laden, funda, defne ve mersin göze çarpar. Otsu bitkilerden geven, buğdaygiller, çayırotları ballıbabagiller, sütleğen, eğrelti otları görülmektedir. Sümbül, çiğdem, siklamen, yabani karanfil, glayöl, menekşe, papatya, gelincik, yaban gülü, böğürtlen hemen her mevsim açan türler arasındadır.

.

Sipil Dağı 120’yi aşan endemik bitki türüyle de eşsiz bir değer taşır. Sayısı yetmişe yakın şifalı bitki bulunmaktadır. Bunların arasında en ünlüsü kuşkusuz Manisa Lalesi’ dir. Manisa Lalesi, Anemone türlerine (ranunculaceae) verilen genel bir ad. Çok yıllık, parçalı yapraklı, büyük çiçekli ve otsu bitkilerdir.

.

Milli park alanında; tavşan, kurt, çakal, domuz, tilki, sansar, porsuk, sincap, kirpi, gelincik, doğan, atmaca, kartal, akbaba ve ötücü kuşların hemen her türü yaşamaktadır. Spil Dağ’ ında Kybele Kaya Kabartması, Frig özellikleri gösteren Lidya kültürünün kalıntıları olan kaya mezarları, Yarıkkaya’ nın yakınında her biri kayaya oyulmuş evler ve bir taht görülmektedir. Çaybaşı’ nda Niobe Doğal Kaya Anıtı, Manisa Kalesi kalıntıları belli başlı kültür varlıkları olarak sıralanabilir. 1250 metre yükseklikteki At Alanı Yaylası Milli Parkın gelişim bölgesi olarak planlanmıştır. Burada günübirlik kullanım amacıyla kamp alanı, piknik tesisleri, spor, oyun alanları, iki tane kır gazinosu, iki restoran ile 124 yatak kapasiteli dağ evleri personeliyle hizmet vermektedir. Manisa kent merkezinden 1250 metre yükseklikteki At alanı Yaylası’ na 24 km tutan asfalt yolla çıkılabilmektedir.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< 

👉 TDF Dağcılık Kulüpleri Centilmenlik Protokolü ile alınmış kararlar gereği yürüyüşümüze daha önce katılmış olsa da, üye olmadan misafir olarak katılanlar aşağıdaki linki tıklayarak, bilgilerini BİR KEREYE MAHSUS doldurmalıdır. Ayrıca “Spor Bilgi Kartı” ve eğer dijital kaydınızı yapamadıysanız “Aday Üyelik Başvuru Formu” çıktı alınarak, eksiksiz doldurulup kulüp görevlisine yürüyüşten önce teslim edilmelidir (Daha önce bu formları doldurmuş olanların yeniden doldurmasına gerek yoktur) Belgeleri incelemek ve çıktı almak isteyenler www.dorukdagcilik.org web sitemizden, “Doğa Yürüyüşleri Belgeler”  sekmesinden bulabilirler.

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİMİZE İLK KEZ KATILACAKLAR İÇİN DİJİTAL KAYIT FORMU LİNKİ : https://forms.gle/uMqz3Hag9ooavUTM7

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< 

👉 ETKİNLİK BİLGİLENDİRMESİ
Karşıyaka/Bornova ve Buca/Üç kuyular’ dan dan hareket edecek araçlarımız Konak Viyadük altında buluştuktan sonra saat 08.05' de hareket edecektir. Yol güzergâhı: Konak, Anadolu Caddesi, Ege Üniversitesi Kampüs önü, Belkahve, Sütçüler’ de sabah kahvaltı molası vereceğiz. Kahvaltıdan sonra araçlarımıza binip Ayvacık Köyü’ ne gidip “A” ve “B” gruplarına ayrılıp yürüyüşümüze başlayacağız. Yürüyüşümüz tekrar Ayvacık Köyü’ n de bitecek ve İzmir' e doğru dönüşe geçeceğiz.
**************************************************
👉 A GRUBU Rehberi: Naci TÜRE 0 532 6005911
Ayvacık Köyü’n den başlayacak yürüyüşümüz Karaçukur mevkii üzerinden Sülüklü Göl, Taşyaran mevkii, Paşaini Mağarası ve muhteşem patikalardan, Sığır yatağı mevkiinden devam edecek. Burada öğlen yemek molası vereceğiz. Daha sonra Karavel mevkii, Eski karlık mevkiinden Ayvacık Köyü’ ne varıp yürüyüşümüzü bitireceğiz.

👉 Yürüyüş mesafesi: 10 Km.
👉 Parkur özelliği: Orta zorluk

 

👉 B GRUBU Rehberi: Gürhan FAKIOĞLU 0 505 3025760

Ayvacık Köyü’n den başlayacak yürüyüşümüz Kara çukur mevkii, Taşyaran mevkisi önünden Sülüklü Göl’ e, buradan Nurkadın mevkisi üzerinden 1350metre irtifaya kadar yükselerek, harika bir Manisa manzarasına ulaşacak. Seyir terasında bir mola sonrasında Eski Karlık mevkiinden geçerek Sipil Dağı Zirve altına ulaşacağız. Şaytancık mevkiinden, Spil zirve yaparak Paşaini üzerinden Ayvacık Köyü’ ne varacağız ve yürüyüşümüzü bitireceğiz.
👉 Yürüyüş mesafesi: 19 Km.

👉 İrtifa: 1250metre
👉 Parkur özelliği: İnişli-yokuşlu orta zorlukta parkur.

 

👉 UYARI! AYAKKABINIZ “B” GRUBU İÇİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE UYGUN, ALTI SERT OLMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE SAKATLANMALARA SEBEBİYET VERMEKTEDİR..!

**************************************************

👉 ÜCRET
Ulaşım + rehberlik
Üyeler………..: 30 ₺.
Misafirler……..: 35 ₺ (Üyelerimizin haklarına saygı için anlayışınıza teşekkür ederiz)

**************************************************

👉 ARAÇ PLANLAMASI Araç hareket yerleri ve İletişim telefonları;
.

👉 BUCA/ÜÇKUYULAR BÖLGESİ Araç Kaptanı: Kaya Bey 0 539 914 3450

Buca/Heykel >> 07.15 <<

Belediye karşısı, Menderes Cad., Shell benzin istasyon önü, NATO Karargahı girişi karşısı >> 07.20 <<

Üçyol Metro önü >> 07.30 <<

İnönü Cad., Askeri Hastane önü, Türk Koleji önü, Amerikan Koleji önü, Fahrettin ALTAY Meydanı otobüs durakları önü >> 07.45 <<

Mithat Paşa Cad., Hava Eğitim Komutanlığı girişi karşısı, Göztepe Köprüsü önü, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak Viyadük altı >> 08.05 <<

.

👉 KARŞIYAKA/BORNOVA BÖLGESİ Araç Kaptanı: Sezai Bey 0 553 353 1846  

Egekent çıkışı >> 06.50 <<

Çiğli Hükümet Konağı önü >> 06.55 <<

Anadolu Caddesinden Girne Caddesi girişi (Mc. Donalds önü) >> 07.05 <<

Lunapark karşısı, Migros karşısı, Nergis İzban (Girne Cad. tarafı) >> 07.08 <<

Bostanlı Camisi (İsmail SİVRİ Sk. tarafı) Köşesi >> 07.10 <<

Bostanlı vapur iskelesi, Yunuslar, Nikâh sarayı önü >> 07.15 <<

Karşıyaka vapur iskelesi önü >> 07.20 <<

Bayraklı, Smyrna Meydanı, Folkart Tower yakını >> 07.30 <<

Çamkıran-Kadın Dünyası karşısı, Bornova öğretmen evi karşısı, Migros önü >> 07:40 <<

Bornova Hükümet Konağı önü >> 07.45 <<

Ege Üniversitesi Kampüs Kapısı önü >> 07.50 <<

(Özkanlar, Bornova Metro, Alsancak için lütfen araç kaptanını arayınız..!)

Fuar 9 Eylül kapısı önü, Konak Viyadük altı >> 08.05 <<
.

👉 ARAÇLARIN KONAK VİYADÜK ALTINDAN HAREKET SAATİ >> 08.05 <<

👉 Konum: https://goo.gl/maps/Ay6hs73e1AY52XkYA

**************************************************
👉 YANINIZA GETİRMENİZİ ÖNERDİĞİMİZ MALZEMELER / UYARILAR / YİYECEKLER;
👉 1. Kulübümüz çevrenin korunmasına azami dikkat etmektedir bu nedenle; organik inorganik hiçbir nesneyi yere atmaya izin vermiyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan yere atılmış doğal olmayan nesneleri toplayarak çöp kutularına taşıyoruz.
👉 2. Sabah kahvaltılığınız,
👉 3. En az 2 litre su,
👉 4. Yürüyüş sırasında acıktığınızda yiyebileceğiniz enerji verecek yiyecekler ( İncir - Kuru üzüm - Kayısı - Hurma )
👉 5. Yürüyüşten sonra ıslak kıyafetlerinizi değiştirmeniz için kuru kıyafetler,
👉 6. Öğlen yemeğiniz,
👉 7. AYAKKABINIZ DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE UYGUN, ALTI SERT OLMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE SAKATLANMALARA SEBEBİYET VERMEKTEDİR.

👉 8. Hava durumu tahmini için facebook / @dorukmeteo,
**************************************************
👉ÖNEMLİ NOT - 1: Doğa yürüyüşümüze köpekleriniz ile katılabilmeniz için köpeğinizin kucakta taşınabilecek büyüklükte olması ve 9-12 km doğada yürüyebilme kapasitesi (veterinere başvurulmalı) olması gerekmektedir. Aksi takdirde köpeğinizin yürüyemediği durumda kucağınızda taşımak zorunda kalabilirsiniz. Köpeğiniz için çantanızda mama ve su ek olarak mutlaka almalısınız. Köpeğinizin tasmasını da mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Daha büyük boy köpeğe sahip olanlar kendi araçları ile yürüyüşümüzün başladığı yerden katılabilirler.
.
👉ÖNEMLİ NOT - 2: YÜRÜYÜŞÜMÜZ BOYUNCA ALKOL ALINMASINA KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMEKTEDİR.
**************************************************
Saygılarımızla,

Gürkan VURAL

0555 565 81 96

Doruk Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Doğa Yürüyüşleri Kolu Başkanı

  
346 kez okundu