• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

Sandras Dağı Kamplı Tırmanış Etkinliği 20-21 Haziran 2020

DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜNDEN TIRMANIŞ VE KAMP EĞİTİMİ ETKİNLİĞİ

Sevgili Doruklular ve Misafirlerimiz,

👉 Uzun zamandır Corona virüs salgın hastalığı nedeniyle sizlerin sağlığı için etkinlik yapamıyorduk. Nihayet ; TDF ve GSİM tarafından önerilen güvenlik önlemlerini almak şartı ile etkinlik yapabileceğiz.


👉 Etkinlik bölgesi : Sandras Dağı - Gökçeova Göölü ( Bergese )
👉 Etkinlik Tarihi : 20 - 21 Haziran 2020
👉 Etkinlik Rehberi : Mustafa ARIS

👉 Etkinlik ücreti : 150TL

👉 PROGRAM: D2 belgeli araçlarımızla 20 Haziran 2020 tarihinde saat 00:00’ da Karşıyaka - Bornova – Konak – Üçkuyular - Üçyol – Buca’ dan katılımcılarımızı aldıktan sonra Aydın otobanına girip Köyceğiz Beldesi’ ne kadar gidip; buradan önce Yayla Beldesine, oradanda kampımızı kuracağımız muhteşem güzelliğe sahip Gökçeova Gölüne gideceğiz. Kampımızı kurduktan sonra öğlene kadar serbest zaman vereceğiz. Öğlenden sonra isteyenler için çevre gezisi yapacağız.

👉 20 Haziran 2020 : Gökçeova Gölüne gidip kampımızı kurduktan sonra öğlene kadar serbest zaman vereceğiz. Öğlenden sonra isteyenler için çevre gezisi yapacağız.

👉 21 Haziran 2020 : Bu gün iki ayrı etkinliğimiz olacak;

👉 1. Etkinlik : Sandras Dağı zirve tırmanışı; gidiş ve dönüş mesafesi 11 Km.
Kamp alanı Rakım : 1800 Mt.
Zirve rakım : 2294
Rakım farkı : 494 mt.
Hareket saati : 05:00

👉 2. Etkinlik : Kampcı gruplar için ; Kalkış saati ve kahvaltı 09:00 – 10:00
Anıt çamlar içine hareket ederek zirve yolundan yürüyüş yapacağız.Etkinlik mesafesi 6 km.

👉 DÖNÜŞ SAATİ: 21 Haziran 2020 - 17:00. İzmir’ e tahmini varış saati 22:00

👉 NOTLAR:

-       Sandras Dağı 1/ 25.000 ölçekli dağın haritasını kullanarak katılımcılardan istek gelir ise kamp alanında; Harita - Parmak pusula kullanma GPS ile Grid koordinat bulma çalışması yapacağız.

-       Kulübümüz üyesi olmayıp zirve tırmanışına gidecek diğer spor kulüplerimiz için kulüplerinden izin belgeleri getirmeleri zorunludur.

-       Kamp alanında su bulunmaktadır. Katılımcılar 2 günlük kumanyalarını getirmeleri gerekmektedir.

👉 İLETİŞİM İÇİN : Özkan ASLAN 0 522 6457596, Mustafa ARIS 0 542 8334736

👉 NOT : SANDRAS ve YÖRENİN BİLGİSİ

Yöresinde yaşayanların içsel bağlar kurduğu, karaçam ormanlarıyla kaplı, nice canlının sığınağı heybetli bir kütle. Boyu 34 metreyi bulan dev bir mezarın yer aldığı efsaneler saçan bir doruk. Eren saydıkları Çiçek Baba’ya ulaşmak için her yıl ağustos ayında yalçın tepelere tırmanıp taşlara yazma bağlayan, çevreye buğday saçan insanlar… Muğla ve Denizli arasında yayılan, Anadolu’nun en bakir köşelerinden Sandras Dağı, kadim âdet ve kültürlerin yuvası.
Dağlar kendi aralarında selamlaşır. Ama Sandras bir başkadır. Şimşekler çakarak, parlayarak merhabalaşır diğer doruklarla. Bizim buralarda ona “Bu dağ boş değil” derler…
Anadolu’da dağlara nice türkü yakılmış, nice efsane yakıştırılmıştır; yüksekler masalların, aşkların, şiirin, tüm bir yaşamın mekânıdır. Dağlar, onlara atfedilen yücelik, saygı ve hayranlığın yanında koruyucu olarak da görülür. Bazı dağlar, haklarında anlatılan efsanelerle, insanda uyandırdıkları saygı ve sevgiyle daha da ünlenir, önem kazanır. Sandras işte böyle bir dağ. O, erenler zirvesidir…


Batı Toroslar’ın bir parçası olan Sandras Dağı, Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırlarında yer alıyor. Bir bölümü de Denizli sınırlarına giriyor. Yüksekliği 2 bin 295 metreyi bulan zirvesi, burada yattığına inanılan erenin adıyla, “Çiçek Baba” olarak da biliniyor.
Kartal Gölü çevresi, Türkiye’nin en yaşlı anıt karaağaçlarını barındırmasından dolayı koruma altında.


Sandras Dağı, 81’i Türkiye’ye endemik yaklaşık 750 taksonun kayıtlı olduğu zengin bir flora içerir. geldiğini söylüyor. Bölgedeki yaban hayatına diğer örnekler ise kurt, ayı, karakulak gibi bulunduğu alanın doğallığını belirten büyük memeliler. Akarsu, Sandras Dağı’nın aynı zamanda dünya üzerindeki yaşam alanı sadece Sandras Dağı’yla sınırlı zarif nakıl (Silene brevicalyx) gibi dokuz bitki türüne yaşam alanı sağladığını söylüyor

 

Doruk Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

BİLGİLENDİRME..!

Etkinliğimizde;

- Her katılımcı seyahat boyunca araç içinde maskesini; burnu ve ağzını kapatacak şekilde takmak zorundadır,

- Her katılımcıya "Covid-19 Bilgilendirme ve Onay Formu" imzalatılacaktır,

- Her katılımcının ateşi ölçülecek, kayıt edilecek; eğer 38,3 derecenin üzerinde ise araca alınmayacaktır,

- Her katılımcı HES kodu almalıdır. HES kodu e-devlet üzerinden veya mobil telefon uygulaması HES yüklenerek alınabilir. HES kodu alamayan üyeler kesinlikle faaliyete katılamazlar.

Uyarılarımızı dikkate almanızı rica ederiz...

SANDRAS DAĞI ETKİNLİĞİ ARAÇ BİLGİLENDİRMESİ

Sevgili Doruklular

20 - 21 Haziran 2020 tarihleri arasında yapacağımız Gökçeova Göleti ve Sandaras dağı; Tırmanış - Haritacılık - Kampcılık -Doğa yürüyüşü etkinliğimiz için araç bilgilendirmesi ve son bilgilendirmeler aşağıdadır.

1. Kamp alanının biraz uzağında su bulunmasına rağmen bazı katılımcılar dere ve kar suyunu içmeyi tercih etmemektedirler. Bu durumda olan katılımcıların sularını yanlarında getirmelerini tavsiye ederiz.

2. Kamp alanına en yakın yerleşim yeri 12 Km. olduğundan dolayı katılımcılar 2 günlük iaşelerini getirmelerini tavsiye ederiz. Yolda alışveriş imkanımız erken saat olduğu için yapılamayacaktır.

3. Etkinlik için 2 adet araç planlanmıştır.

a) 1. Araç; Karşıyaka vapur iskelesi önünde saat 24:00' da hareket edecektir.

İletişim için : Mustafa ARIS 0 542 8334736

Aracımız; Karşıyaka - Bornova Öğretmenevi önü - Migros karşısı - Bornova Meydanı - Bornova - Manisa yol kavsağı - Konak viyadük altı 01:00

b) 2. Araç; Konak viyadük altında olacaktır 01:00

İletişim için : Özkan ASLAN .0 532 6457596

Saygılarımızla,

  
175 kez okundu