• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

11 Aralık Uluslararası Dağlar Günü Kutlu Olsun!
Değer vermemiz gereken doğal mücevherler;
Dağlar, dünya nüfusunun % 15' ine ev sahipliği yapar ve dünyadaki biyolojik çeşitlilik sıcak noktalarının yaklaşık yarısına ev sahipliği yapar. İnsanlığın yarısına günlük yaşam için tatlı su sağlarlar. Bunların korunması, sürdürülebilir kalkınma için kilit bir faktördür.
Ne yazık ki dağlar iklim değişikliği ve aşırı sömürü nedeniyle tehdit altındadır. Küresel iklim ısınmaya devam ederken, dağlarda yaşayan insanlar dünyanın en yoksullarından bazılarıdır ve hayatta kalmak için daha da büyük mücadelelerle karşı karşıyadır. Artan sıcaklıklar aynı zamanda dağ buzullarının, daha önce görülmemiş oranlarda eridiği ve milyonlarca insanın aşağı havzalardaki tatlı su kaynaklarını etkilediği anlamına geliyor.
Bu sorun hepimizi etkiliyor. Karbon ayak izimizi azaltmalı ve bu doğal hazinelerle ilgilenmeliyiz.
Dağların önemine artan ilgi, BM' nin 2002' ye BM Uluslararası Dağlar Yılı ilan etmesine yol açtı. Uluslararası ilk gün 2003 yılında kutlandı.
2020 Tema: Dağ biyoçeşitliliği:
Dağ biyoçeşitliliği, bu yılki Uluslararası Dağ Günü' nün temasıdır, bu yüzden zengin biyolojik çeşitliliklerini kutlayalım ve karşılaştıkları tehditleri ele alalım.
Dağlar, dünyanın en muhteşem manzaralarının bazılarında büyük görünür. Eşsiz topografyaları, sıkıştırılmış iklim bölgeleri ve izolasyonları, geniş bir yaşam formu yelpazesi için koşullar yaratmıştır.
Biyoçeşitlilik, ekosistemlerin, türlerin ve genetik kaynakların çeşitliliğini kapsar ve dağların birçok endemik türü vardır. Dağlardaki rakım, eğim ve maruziyet açısından farklılaştırılmış topografya, çeşitli yüksek değerli mahsuller, bahçecilik, çiftlik hayvanları ve orman türleri yetiştirme fırsatları sunar.
Örneğin, Pakistan'daki dağ çobanları, değişen iklime uyum sağlamaya yardımcı olabilecek hastalık direnci yüksek hayvanlarda yetiştirilen özel niteliklere sahip oldukça değerli bir çiftlik hayvanı genetik kaynak havuzuna sahiptirler. Dağ arazisinin yaklaşık % 70' i otlatma için kullanılır ve toprak verimliliğini artıran gübre sağlanır. Hayvancılık yalnızca süt, tereyağı ve et gibi gıda maddeleri üretmekle kalmaz, aynı zamanda kaşmir yünü gibi en değerli ipliklerden bazı değerli yan ürünler de üretir.
Bununla birlikte, iklim değişikliği, sürdürülemez tarım uygulamaları, ticari madencilik, ağaç kesimi ve kaçak avcılık, dağ biyoçeşitliliğine ağır bir bedeldir. Ek olarak, arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişikliği ve doğal afetler biyolojik çeşitlilik kaybını hızlandırır ve dağ toplulukları için kırılgan bir ortam yaratılmasına katkıda bulunur. Ekosistemin bozulması, geçim kaynaklarının kaybı ve dağlarda göç, nesiller boyu biyolojik çeşitliliği sürdüren kültürel uygulamaların ve eski geleneklerin terk edilmesine yol açabilir.
Dağ biyoçeşitliliğinin sürdürülebilir yönetimi, giderek artan bir şekilde küresel bir öncelik olarak kabul edilmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 15, hedef dört, küresel önemi dikkate alınarak dağların biyolojik çeşitliliğinin korunmasına adanmıştır. Birleşmiş Milletler 2021-2030 yılları arasında Birleşmiş Milletler Ekosistem Restorasyonu On Yılı ilan ettiğinden ve hükümetler bu yıl Taraflar Konferansı' nın 15. toplantısında kabul edilmek üzere 2020 sonrası küresel biyolojik çeşitlilik çerçevesini müzakere etmeye hazırlandığından , tüm ekosistemlerdeki biyoçeşitlilik odak noktasındadır ( COP 15) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinde (CBD) .
Bu 2020 Uluslararası Günü' nü topluluğunuz ve arkadaşlarınızla bir etkinlik hazırlarken veya #MountainsMatter etiketini kullanarak sosyal medyadaki sohbete katılarak kutlayın . Bazı önemli mesajları iletin veya yakınınızdaki dağlardaki biyolojik çeşitlilik hakkında paylaşın veya en sevdiğiniz dağın bir fotoğrafını paylaşın.
Kökleri, “Kırılgan Ekosistemleri Yönetmek: Sürdürülebilir Dağ Gelişimi” belgesinin (Bölüm 13 olarak adlandırılır), Çevre ve Kalkınma Konferansı'nın Gündem 21 eylem planının bir parçası olarak kabul edildiği 1992 yılına kadar uzanmaktadır .
  
371 kez okundu