• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası


                                         DORUK DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
                                                                           DORUK MOUNTAINEERING AND NATURE SPORTS CLUB   
                                          
                                                                   İNSANA SAYGI, DOĞAYA SAYGI / RESPECT FOR NATURE RESPECT FOR PEOPLE

            I          I         I    

LATMOS ( BEŞPARMAK DAĞI VE KAMPI )ETKİNLİK BİLDİRİMİ
DORUKLARDAN LATMOS ( BEŞPARMAK DAĞI VE KAMPI )ETKİNLİK BİLDİRİMİ
Sevgili Doruklular ve doğa severler. Gezemezsen göremezsin ve İnsana saygı doğaya saygı sloğanıyla yola çıkan kulübümüzün 2023 yılı planlı Tırmanış ve kültür gezisi programından olan ;Mitolojide Tanrıların dağı olarak bilinen Latmos ( Beşparmak ) dağına gideceğiz.Kampımız cadırlı kamp olarak yapılacaktır.
NOT :Kamp malzemeleri katılımcılar tarafından sağlanacaktır.
PROĞRAM ETKİNLİK TARİHİ .19-20-21 Mayıs 2023
19 MAYIS 2023 ( CUMA)
Katılımcıları aldıktan sonra 09.00 ‘da İzmir’den hareket edeceğiz. Aydın Kocarlı kasabasında öğlen yemek molası ve alışverişimizi tamamladıktan sonra muhteşem Yörük köylerinin içinden geçip Bağarcık beldesine gideceğiz. Aracımızı burada bırakıp 1200 metre yol yürüyüp çadırlarımızı kuracağız. Kamp alanda su bulunmaktadır. Akşamleyin kamp ateşinin etrafında mitolojik hikayeler ( Coban Endiyomon ve Ay tanrıçası Selene ) ve türküler ile geçireceğiz.
20 MAYIS 2023 ( CUMARTESİ )
06 00 Kalkış ve kahvaltı 07 00 Tekerlek tepeye hareket taş döşeli antik yollardan gecip muhteşem Bafa gölü antik Heraklia yı kuşbakışı izleyip tekerlek tepe girişindeki mağara gecidine girip tekerlektepe düzlüğünde İsteyen tepeye tirmanacak isteyen muhteşem bir doğayı kuşbakışı izleyecek. Tırmanış bittikten sonra farklı bir rotadan kamp alanımıza döneceğiz. Kampta konaklamaya devam
21 MAYIS 2023 ( PAZAR )
07-08 Kalkış ve kahvaltı.Kampın toplanması ve araca yerleştirme. Aracımızla Gölyaka’ya inip Yediler manastırına yürüyeceğiz. Gölyaka’ya dönüp Heraklia antik kentini gezip Yolumuz üzerinde bulunan Ak Köyde Çilek toplama ( Satın alarak ) Söke’de çöp şiş yiyip İzmir’e döneceğiz. Etkinlik rehberi ;
Mustafa ARIS 0 542 8334736.
ETKİNLİK ÜCRETİ.
Ücrete Dahil Olanlar ; Ulaşım –Rehberlik -24 Saat sıcak su ve çay.
Üyeler 400
Misafirler ; 450
Kaparo ücreti 100 Tl. dir kaparo alınmadan kayıt yapılmayacaktır. LATMOŞ DAĞI VE CEVRESİ
Bafa Gölü’nün doğusunda, Aydın ve Muğla sınırları içerisinde, Batı Menteşe Dağları sisteminde yer alan 124 km² büyüklüğündeki Beşparmak Dağları ya da antik adıyla Latmos, doğal ve kültürel kaynak değerleri bakımından Türkiye’nin en önemli alanlarından birisi. Burada gezinirken bir yanınızda yaklaşık 1.000 yıllık bir kilise, diğer yanınızda 8.000 yıl önceye tarihlenen çizimleri görüyor ve şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Yürüyüşünüz sırasında sıra dışı kaya oluşumlarının üzerinden atlıyorsunuz, büyülü toprakların eşsiz manzaralarını içinize çekiyorsunuz. Yine de çam ormanlarıyla kaplı yollarda doğa yürüyüşü yapmaya doyamıyorsunuz. Görkemli Latmos Dağları’nda yaşayan kavimler olağan dışı kaya oluşumlarının sunduğu görüntülerden dolayı Tanrıların bu dağlarda yaşadığına inanmış. Latmos Dağları bu nedenle küçük Asya’nın kutsal dağı ilan edilmiş. Tekerlek Zirvesi Latmos Dağları’nın en yüksek noktası 1.375 m yükseklikteki Tekerlek Zirvesi’nde bulunuyor. Yuvarlak biçiminden dolayı Tekerlek Dağ olarak adlandırılan zirve Hava Tanrısı’nın tahtı olarak kabul ediliyormuş. Latmos’un zirvesindeki yağmur kültü Bizans Dönemi’ne kadar sürmüş. Bu dönemde dağ manastır yaşamının merkezlerinden biri hâline gelmiş. M.S 10. yüzyıla kadar kurak dönemlerde bir alay düzenlenerek dağın zirvesine yağmur duasına çıkıldığı düşünülüyor. Çörlerasar Kale Koçarlı’nın Bağarcık Mahallesi yakınlarında bulunan ana kaya üzerinde kırma ve moloz taş kullanılarak inşa edilen Çörlerasar Kale, Bizans İmparatorluğu tarafından Anadolu geçidini tutmak ve bölge güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilmiş.
Saygı ve sevgilerimizle.
  
101 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın